Złote Odznaki Honorowe PZK dla członków OT27

NewsyPodczas 9. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatków Programu ARISS wręczono Złote Odznaki Honorowe Polskiego Związku Krótkofalowców. Otrzymali je członkowie PZK z Oddziału Terenowego Południowej Wielkopolski: Grzegorz Dobrychłop, SP3RNZ oraz Jerzy Gomoliszewski, SP3SLU - foto poniżej. Kilka tygodni wcześniej takie odznaki odebrali podczas spotkania w Burzeninie Bogdan Szkudlarek SP3LD i Jerzy Smoczyk SP3GEM.

Wykaz wszystkich OH i ZOH otrzymanych przez członków OT27 PZK.


SP3RNZ_SP3SLU
Prezes PZK Waldek 3Z6AEF wręcza ZOH PZK Jurkowi SP3SLU (foto po lewej) i Grzegorzowi SP3RNZ
9. Konferencja ARISS w Polsce za nami

NewsyW dniu 26 października br., w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się 9. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło około 80 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 wykładów i prezentacji.

ARISS 2019

W tegorocznej konferencji wzięło udział 80 uczestników.Wyniki zawodów Puchar Wielkopolskiej Pyry 2019

Zawody i dyplomyKamisja Zawodów "Puchar Wielkopolskiej Pyry 2019" opublikowała wyniki zawodów. Link >>>
Dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom za udział oraz gratulujemy zwycięzcom! Zapraszamy w przyszłym roku.
AKTUALIZACJA:
Komisja zawodów przeprowadziła losowanie nagród dodatkowych: Link >>>

Puchar Wielkopolskiej Pyry 2019 - wykaz nadesłanych logów

Zawody i dyplomyWykaz nadesłanych logów - stan na 17.09.2019 godz. 8:00 UTC:
I tura:
SN1T; SP1AEN; SQ1NXW; SO1MK; SQ1NXO;
SP2KAC; SP2QG; SQ2HC; SP2XX; SQ2DYF;
SN3P; SP3AYA; SP3CYY; SP3HUF; SP3IAS; SP3JDZ; SP3KRE; SP3MKS; SP3PJA; SP3POW; SP3QDX; SP3RNZ; SP3UR; SP3Z; SP3ZHP; SQ3MZ; SQ3LMY; SQ3POS; SP3LEM; SP3QDM; SP3KWA; SP3OKS; 3Z3AHK;
SP4CGJ; SP4F; SP4HHI; SP4KHM; SP4W; SP4JSJ; SP4RKZ;
SN5L; SQ5AKY; SP5FHF; SP5ENG;
SP6MN; SQ6NDC;
SN7X; SP7A; SP7MFU; SQ7FGT; SQ7OBH; SQ7SAU; SQ7CGN;
SP8FO; SQ8AL; SQ8PIW; SP8FB;
SP9A; SP9H; SP9KDT; SP9PKM; SQ9ITA; SQ9PCA;
HF1919PS; SP1919PS; SP8-0509-KS; SP7-24-024; SP7-003-24; SP4-208;
Po terminie: SP2PZH

II tura
SP3AYA; SP3JDZ; SP3KRE; SP3POW; SP3QDX; SQ3LMY; SQ3MZ; SP3LEM; SP4CGJ; SP4W; SP4KHM; SP6MN; SP7MFU; SQ7OBH; SQ7SAU; HF1919PS;

Krzysztof SP3XPV sk

Silent KeyPaweł Zdyb przekazał informację o śmierci ojca, Krzysztofa SP3XPV. Krzysztof zmarł w wieku 53 lat. Pamiętamy go jako sysopa SR3BOX. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 16 września o godzinie 12:00 w Kościele Świętego Michała Archanioła w Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 193. Wyrazy współczucia dla żony, synów i rodziny.

9. Konferencja ARISS w Polsce

NewsyNa dzień 26 października br. zaplanowano 9. Ogólnopolską Konferencję Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Podobnie jak w ubiegłych latach miejscem spotkania jest Ostrów Wielkopolski, a Oddział Terenowy 27 PZK jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji Kosmosu oraz wiedzy z przedmiotów politechnicznych (STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z funkcjonowaniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą będącym w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.

Zaproszeni na konferencję prelegenci, również z zagranicy, przedstawią prezentacje i referaty, które mają na celu pokazać jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie. Spotkanie będzie też okazją do spotkania z zaproszonymi naukowcami, którzy w swojej pracy zawodowej w różny sposób zajmują się Kosmosem.
Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane Kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w jego eksploracji. Wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z astronautą. W szczególności liczymy na obecność dyrektorów szkół i nauczycieli oraz uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w programie. Oczekujemy również na przybycie krótkofalowców zainteresowanych pomocą w zorganizowaniu takiej łączności.
Udział w konferencji, ze względów organizacyjnych, jest możliwy po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej konferencji: http://konferencja.ariss.pzk.org.pl/ Tam też dostępne są dodatkowe informacje.

ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo - odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych.
Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA,
we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców - PZK.
Bardzo prosimy o rozpropagowanie tej informacji w środowiskach szkolnych.

Wystawa sprzętu łączności

NewsyW dniu 01.09.2019 r. w Kaliszu, z okazji obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, podczas uroczystości upamiętniających te wydarzenia, została zorganizowana przez klub SP3KQV w Urzędzie Miejskim w Kaliszu wystawa sprzętu łączności. Radiostacje oraz odbiorniki radiowe prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji naszego kolegi Bogdana SP3LD. Niektóre urządzenia są unikatami w skali europejskiej, jak i światowej.

SP3KQV

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Z regionu

SP3KQV


Info: Bogdan SP3LD
Wygenerowano w sekund: 0.12
726,062 unikalne wizyty