IARU VHF Contest 2019 informacja i zaproszenie

Zawody i dyplomyGrupa członków OT-27 PZK skupiona przy Klubie SP3KWA Turek organizuje ekspedycję radiową na górę Bałczyna (Ostrzeszów) w celu udziału w międzynarodowych zawodach IARU VHF Contest w łącznym terminie 6-8 września 2019r. W roku 2018 nasza ekspedycja przyniosła oczekiwany skutek, zajęliśmy II miejsce w Polsce (stacje klubowe), nawiązując 392 QSO UKF, w tym trudno osiągalne DX-y. Stanowisko radiostacji w kolejnych dniach odwiedzali krótkofalowcy oraz grupa harcerzy.

2018

Wzorem roku ubiegłego zapraszamy koleżanki i kolegów krótkofalowców, sympatyków przygody i pleneru do odwiedzin na górze Bałczyna (Ostrzeszów) w terminie zawodów IARU VHF 2019. Jest to największa w roku międzynarodowa akcja operatorska w paśmie 144MHz.
W piątek 6 września organizujemy tradycyjne ognisko. Udostępniamy dobrze wyposażoną stację 144MHz SSB/CW/FM z możliwością nawiązywania QSO pod indywidualnymi znakami. Podczas zawodów 7-8 września zapraszamy do asysty oraz wspólnej pracy operatorskiej. Pobyt w plenerze, na szczycie góry Bałczyna jest okazją do odnowienia i zacieśnienia kontaktów osobistych między ludźmi amatorskiej fali.
Na Bałczynie można przenocować we własnym namiocie. Dojazd i parkowanie samochodu możliwe przy drodze, ale do szczytu i naszego stanowiska trzeba podejść pieszo ostatnich kilkadziesiąt metrów. Zapewniamy dostęp do polowej sieci 230V. Prowiant na ognisko każdy przywozi we własnym zakresie, jak również dobrą pogodę i humor. Czekamy na Was !

W imieniu grupy: Jerzy SP3SLU, Zenek SP3JBI, Robert SQ3GOKAkcja Dyplomowa "Zniszczenie Kalisza 1914 r."

Zawody i dyplomyW związku z 105 rocznicą zburzenia miasta Kalisza przez Wojska Niemieckie w 1914 roku oraz 80 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV organizuje prace okolicznościową na pasmach amatorskich KF i UKF.
Wydawcą dyplomów jest Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV pod patronatem Urzędu Miasta Kalisza. W dniach od 14 sierpnia do 02 września 2019 roku będą pracowały stacje amatorskie z naszego miasta. Dla stacji SP za przeprowadzenie przynajmniej trzy łączności różnymi emisjami (AM, CW, SSB, EMISJE CYFROWE (oddzielnie RTTY,PSK,FT8 itd.) ) lub na różnych pasmach KF i UKF. Dla stacji poza SP przynajmniej również trzech łączności. Nie będą zaliczane łączności typu cross band i cross mode.
Stacja organizatora będzie pracować pod znakiem SN3P.

Kalisz_1914


Dyplomy do wydruku w formacie PDF będą dostępne na pod adresem: www.sp3kqv.kalisz.pl . Dla stacji SP oraz poza SP które przeprowadzą najwięcej łączności organizator przygotuje dodatkowe wyróżnienia .

W przededniu I wojny światowej Kalisz znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, kilka kilometrów na wschód od granicy Cesarstwa Niemieckiego, i był stolicą guberni kaliskiej. 1 sierpnia 1914 Rzesza Niemiecka ogłosiła wojnę z Rosją. 2 sierpnia w godzinach porannych wojska rosyjskie stacjonujące w Kaliszu podpaliły magazyny wojskowe, dworzec kolejowy, a następnie opuściły miasto bez walki. W nocy z 2 na 3 sierpnia do Kalisza wkroczyła armia niemiecka , która zniszczyła bezbronne miasto mordując jego mieszkańców. Do 22 sierpnia 1914 r., legło w gruzach zabytkowe śródmieście, zburzone zostało także Przedmieście Wrocławskie. Łącznie w trakcie ostrzeliwania i podpalania miasta zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych i kilka budynków użyteczności publicznej, wśród których wymienić należy ratusz spalony 7 sierpnia i teatr podpalony 16 sierpnia. Pod koniec 1914 roku Kalisz liczył tylko 5000 mieszkańców, podczas gdy przed wojną ich liczba sięgała 70 tysięcy . Zniszczenie miasta stanowiło naruszenie IV Konwencji Haskiej z 1907 roku.
-pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Kalisza
-Krystyna Dobak-Splitt, Jerzy Aleksander Splitt, ''Kalisz poprzez wieki''

Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV
Bogdan SP3LD

Sukces Jerzego SP3GEM w Oceania DX Contest

Zawody i dyplomyGratulacje dla Jerzego SP3GEM za zdobycie 1. miejsca i pobicie rekordu OCEANIA DX CONTEST 2018


SP3GEM


Info: SP3LD

Roman Wesołowski DJ6EP (SO3EP) SK...

Silent KeyW dniu 13 czerwca br. odszedł od nas nagle Roman Wesołowski DJ6EP , świetny konstruktor, wspaniały kolega, chętnie dzielił się wiedzą i doświadczeniem. Świat UKF, mikrofal poniósł wielka stratę...

DJ6EP


Roman Wesołowski - rocznik 1956, równolatek wielu z nas, urodził się w Jarocinie i pierwsze krótkofalarskie kroki stawiał w klubie SP3KCK. W tym klubie tworzył pierwsze lampowe konstrukcje i uzyskał swoje pierwsze pozwolenie radiowe ze znakiem SP3GDQ. To był czas, kiedy Romana fascynowały pasma KF. Po ukończeniu Technikum Mechaniczno-Elektronicznego we Wrześni Roman podjął decyzję, która zmieniła jego życie - wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec.

Początki na obczyźnie nie były łatwe, ale pomimo tego, Roman nie zapomniał o swoim hobby i wkrótce rozpoczął pracę na pasmach...

Zenon SP3JBI, czerwiec 2019Wystawa transceiverów "Jowisz"

SprzętNa tegorocznym Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana, przez kustosza Wirtualnego Muzeum SP OTC Bogdana SP3LD, wystawa - konkurs: "TRX Jowisz". Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy przywieźć swój egzemplarz Jowisza w sobotę rano, do godziny 11.00. Na wystawie zostanie wybrana poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji TRX Jowisz, za pierwsze miejsce zostanie ufundowana przez Zdzisława SP1II nagroda oraz przewidziane są dyplomy pamiątkowe za udział w konkursie.
Organizacje wystawy zapewni SP OTC SP3CSD i SP3LD przy współpracy z SP9MRN

TRX Jowisz

Transceiver JOWISZ SP-102-112 / ( PA SP-202-207 ) 5- pasmowy, kocówka na lampie GU-50. Urządzenie to było zaprojektowane i produkowane w celu zwiększenia liczby stacji klubowych w Polsce. Produkowany w latach 1975-1990 w Warsztatach Zasadniczej Szkoły Zawodowej WZDZ w Postominie. Projekt realizował Zdzisław Sieradzki SP1II, w załoeniu ZG LOK miał to by TRX powstały na bazie części i podzespołów radiostacji wojskowych najbardziej dostpnych w tym okresie w klubach LOK ( RBM 1, 10RT24) oraz zastosowanie filtru kwarcowego PP9. Sprzęt do eksploatacji w każdych warunkach, wykonany w postaci TRX JOWISZ SP-102 oraz w oddzielnej obudowie stopnia kocowego SP-202 wraz głośnikiem. Ostatnia wersja była wyposażona w cyfrowy odczyt częstotliwości. Wyprodukowano ok. 110 szt, tak wiec był urządzeniem produkowanym w największej liczbie w SP w tym okresie.

Do spotkania w Burzeninie
Zapraszamy
Grzegorz SP3CSD & Bogdan SP3LD

Zalegające QSL

Informacje QSL ManageraZe względu na zalegające karty QSL Kolegów, którzy nie określili miejsca ich odbioru, uprzejmie proszę o kontakt: SP3VPU, SQ3OZ, SP3NNI, SP3TYJ, jak również SP3MEO i SQ3KNN.

Jeśli nie otrzymam informacji zabiorę karty na spotkanie w Jarocinie 15 czerwca 2019.

Łączności via Es'Hail 2

NewsyPrzybywa stacji pracujących via Es'Hail 2. Na początek można posłuchać korzystając z WebSdr-a https://eshail.ba...
Jak zrobić pierwsze łączności spytajcie Staszka SP3DRT, Marka SP3XBO lub Sławka SP3OKS.
Oni już pracowali via Es'Hail-2.
Gratulacje!!!

Janek SP3CYY na wyprawie do Gambii

Z kraju i ze świataDXpedycja zaplanowana jest między 1 a 15 kwietnia 2019 r. Przewidywana aktywność na pasmach od 160 m do 10 m w trybach CW, SSB i Digi.
Lokator stacji: IK13PJ.
Zespół:
DH7KU, Csaba
DK1BT, Manfred
DL6SAK, Annette
DL7DF, Sigi & XYL Sabine
DL7UFR, Frank
SP3CYY, Jan
Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.dl7df.com/c5/
Janek SP3CYY podczas jednej z wcześniejszych wypraw


Wygenerowano w sekund: 0.10
726,087 unikalne wizyty