Współzawodnictwo klubów OT-27 PZK w roku 2020

Informacje Zarządu OT27Opublikowano wyniki współzawodnictwa klubów zrzeszonych w OT-27 PZK za rok 2020.
1. miejsce SP3KQV
2. miejsce SP3POW
3. miejsce SP3PMA

Szczegółowe dane dostępne są w menu strony, lub bezpośrednio tutaj >>>
Dziękuję wszystkim Kolegom za zaangażowanie, a Witkowi SP3JDZ za bardzo sprawne prowadzenie klasyfikacji.

SP Contest Maraton 2020 - wyniki

Zawody i dyplomyKolejna, czternasta edycja współzawodnictwa w zawodach krajowych, SP Contest Maraton, osiągnęła finał. Wyniki wstępne SPCM za rok 2020 są dostępne tutaj>>>.

20 lat aktywnej służby amatorskiej radiokomunikacyjnej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Zawody i dyplomyW 1996 roku ARISS rozpoczęło prace nad przygotowaniem sprzętu radioamatorskiego i umieszczeniem go na stacji orbitalnej. W 1999 roku w kosmosie połączono pierwsze moduły stacji wyprodukowane w Rosji i USA. Na początku listopada 2000 roku w ramach 1. Ekspedycji na MSK, na stacji zamieszkała pierwsza załoga. Udane próby nawiązania łączności przy użyciu radioamatorskiego sprzętu ze stacji kosmicznej, ze stacjami naziemnymi na Świecie, rozpoczęto 13 listopada 2000 roku. Próby te trwały kilka dni. Natomiast w dniu 21 grudnia 2000 roku przeprowadzono pierwszą wcześniej zaplanowaną szkolną łączność ARISS. Podczas tego połączenia uczniowie ze szkoły w USA otrzymywali odpowiedzi bezpośrednio z kosmosu od astronauty z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Od tamtej pory zorganizowano ponad 1300 łączności ARISS na całym świecie, w tym dwadzieścia jeden dla uczniów z placówek edukacyjnych w Polsce.

Z Oddziału Terenowego Nr 27 PZK w programie ARISS uczestniczyli krótkofalowcy z klubów SP3PGZ w Kole - w roku 2012 i 2020 oraz SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego w roku 2014.

W celu upamiętnienia tych historycznych wydarzeń, w okresie od 13 listopada (00:00 UTC) do 21 grudnia 2020 roku (23:59 UTC) planuje się pracę stacji okolicznościowych - istnieje możliwość zdobycia okolicznościowego dyplomu. W akcji uczestniczy Ostrowski Klub Krótkofalowców i będzie obecny na falach eteru pod znakiem okolicznościowym SN3ISS.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: ariss.pzk.org.pl/20yHAMonISS/.

Wyniki SP DX Contest 2020

Zawody i dyplomyPojawiły się wyniki SP DX Contest 2020: Link-->

Puchar Wielkopolskiej Pyry 2020 - podsumowanie zawodów

Zawody i dyplomyKomisja zawodów opublikowała wyniki tegorocznej edycji. Dziękujemy wszystkim za udział w zawodach i gratulujemy osiągniętych wyników.


Wyniki - edycja 2020


W I części (CW/SSB) sklasyfikowano:
grupa A - (stacje z województwa Wielkopolskiego CW/SSB łącznie ) - 23 uczestników,
grupa B - (stacje pracujące na CW indywidualne i klubowe) - 14 uczestników
grupa C - (stacje pracujące na SSB indywidualne i klubowe) - 39 uczestników,
grupa D - (stacje pracujące CW/SSB indywidualne i klubowe) ? 3 uczestników,
grupa E - (SWL) - 2 uczestników.
grupa F - (stacje pracujące CW i SSB do lat 18) - 1 uczestnik

W części II - Digi sklasyfikowano:
grupa G - (stacje indywidualne i klubowe) - 14 uczestników.Zgodnie z regulaminem, wśród stacji biorących udział w zawodach, które uzyskały więcej niż 15 QSO (zaliczonych) komisja rozlosuje nagrody rzeczowe.


EDIT: Wyniki losowania nagród rzeczowych: >>>>

Wystawa z okazji 90. - lecia powstania PZK

Z kraju i ze świataW ramach obchodów 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Krótkofalowców przygotowywana jest wystawa "90 lat Krótkofalarstwa Polskiego", która będzie udostępniona od 5 października do końca grudnia 2020 r. w Muzeum Techniki w Opatówku k/Kalisza.
Ekspozycja będzie obejmowała dokumenty, fotografie oraz zabytkowe urządzenia używane przez krótkofalowców na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Planowana jest również część multimedialna w formie prezentacji filmów i nagrań dźwiękowych oraz wydanie katalogu eksponatów. Materiały z wystawy trafią także do wirtualnego Muzeum Krótkofalarstwa Polskiego w Internecie. Projektowi patronuje Prezes PZK oraz Klub OTC PZK, a koordynatorem jest Kol. Bogdan Szkudlarek SP3LD.


Wystawa 95 lat krótkofalarstwa w Kaliszu

Z kraju i ze świataW dniu 7 września 2020r otwarto wystawę z okazji 95-lecia krótkofalarstwa w Kaliszu, w Bibliotece Głównej przy ul.Legionów w Kaliszu. Pierwsze łączności nawiązywano w Kaliszu już w 1925 roku w klubie TPBA mieszczącym się w ówczesnym Gimnazjum Adama Asnyka. Na wystawie obok postaci związanych Kaliszem zaprezentowane są też sylwetki pionierów krótkofalarstwa m.in. Tadeusza Heftmana ? pierwszego krótkofalowca II RP czy Antoniego Zębika - twórcy radiostacji Błyskawica wykorzystywanej w Powstaniu Warszawskim. Na wystawie można zobaczyć radiostację AP5, która była produkowana w czasie wojny w miejscowości Stanmore pod Londynem przez Polski Wojskowy Warsztat Radiowy, sprzet ten był przerzucany do wielu europejskich okupowanych krajów. Można też obejrzeć dwa ciekawe stanowiska stacji nadawczych - jedna naszego nieżyjącego już kolegi SP3RNT z lat 80., a druga to stacja klubowa SP3PEJ która funkcjonowała na ostatnim piętrze wieżowca na osiedlu Dobrzec.
W 1936 roku w Kaliszu zorganizowano wielką wystawę radiową gdzie krótkofalowcy z Kalisza przedstawiali swoje urządzenia, wystawę tę odwiedziło wtedy ponad 10 000 osób. Współczesną jubileuszową wystawę w Bibliotece Głównej przygotowaną przez Kaliski Klub krótkofalowców SP3KQV będzie można oglądać do 7 października br.

Info: Bogdan SP3LD

SR3KWA - radiolatarnia (beacon) VHF na terenie działania OT-27 PZK

NewsyOd września 2020 r. z docelowej lokalizacji JO92GA (Turek) sygnały CW wysyła nowa radiolatarnia. Obsługuje ona pasma 2m i 6m. Częstotliwości 144.463 MHz i 50.435 MHz. Obydwa nadajniki pracują z mocą 5W. Anteny dookólne z polaryzacją poziomą SQUALLO na 6m i Cross-dipole na 2m. Wysokość terenu 146m n.p.m. plus maszt 12m. Lokalne przewyższenie, dobry widok na okolicę, dzięki uprzejmości gospodarza terenu Sławka SP3GRE TNX! Urządzenia nadawcze (zmodyfikowane radiotelefony VHF z syntezą i układem kluczowania) przekazał Polski Klub UKF. TNX SP5XMU, SP5MX! Prace montażowe, anteny, testy i instalacja ? Klub SP3KWA i Koledzy z OT-27 PZK Południowa Wielkopolska. Pozwolenie radiowe dla stacji bezobsługowej SR3KWA wydane na Polski Związek Krótkofalowców. Pomysł i realizacja marzenia, ku chwale Krótkofalarstwa Polskiego - Jerzy SP3SLU i Zenon SP3JBI.
Pierwsze raporty o słyszalności SR3KWA dotarły zaraz po uruchomieniu z Łodzi, Gniezna, Poznania, Kalisza, Ostrowa Wlkp. W dalszych dniach raportowano odbiór SR3KWA w paśmie 2m w SP2, SP5, SP9, a w paśmie 6m w F, HB.
Raporty z odbioru radiolatarni można umieszczać m.in.na https://hamcall.net/call/SR3KWA/B (144.463 MHz i 50.435 MHz polaryzacja pozioma).
Informacja : Jerzy SP3SLU i Zenek SP3JBI

Wygenerowano w sekund: 0.29
759,026 unikalne wizyty