Wyprawa na Kanton Island T31T - wywiad

Z kraju i ze świataPod koniec zeszłego roku mieliśmy okazję usłyszeć m.in Leszka SP3DOI, Przemka SP7VC i głównego organizatora zabawy Dominika 3Z9DX pracujących pod znakiem T31T z Kanton Isl.
Krótki wywiad z Przemkiem SP7VC i garść ciekawostek na temat ekspedycji w linku - http://lodz.wybor...lakow.html

Info: Gregorz SP3RNZ

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne 2017

NewsyFilip Tomczyk uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim został zwycięzcą wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego. Ze swoim referatem "Wytyczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych" wyruszył na finał ogólnopolski do Grudziądza po - jak się okazało - czwarte miejsce!Filip jest nie tylko miłośnikiem astronomii. Zajmuje się tez radioamatorstwem, a swoją pasję realizuje w klubie SP3POW. Przed kilkoma tygodniami pomyślnie zdał egzamin na świadectwo w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Warto przypomnieć, że w przeszłości laureatami tego konkursu byli inni klubowicze z SP3POW: Dorota SQ3TGY i Błażej SQ3TGV, a ich prace konkursowe również były związane z radiokomunikacją w przestrzeni kosmicznej.

Do sukcesu Filipa niewątpliwie przyczynił się Kolega Marek SP3XBO, który umożliwił przeprowadzenie badań z wykorzystaniem jego stacji EME. Marku - serdecznie dziękujemy!

Więcej na stronie internetowej: SP3POW

Info: Magdalena Wojtasz

SP DX Contest 2017 już za kilka dni...

Zawody i dyplomyJuż niebawem, w dniach 1-2 kwietnia 2017 r. odbędą się tegoroczne zawody SP DX Contest. W związku z tym, że to nasze, polskie zawody, zachęcamy Koleżanki i Kolegów do licznego w nich udziału. Niech dodatkową motywacją będzie, że w zawodach jest prowadzone współzawodnictwo Oddziałów Terenowych PZK, a w ubiegłym roku nasz oddział zajął ósme miejsce!
Wynik oddziału jest uzależniony od ilości członków OT startujących w zawodach w stosunku do ogólnej liczby członków i od osiągniętych przez nich wyników.
Regulamin zawodów jest dostępny tutaj: klik

Zarząd OT-27 PZK

O radioorientacji sportowej w Akademii OT-27

NewsyW miniona sobotę, 18 marca 2017 r. na terenie Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu przy ul. Poznańskiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii OT-27. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tym razem temat dotyczył radioorientacji sportowej, czyli popularnych "łowów na lisa". Zajęcia prowadzili zaproszeni Koledzy: Zbyszek SP2JNK i Mirek SQ2LKM.
W spotkaniu uczestniczyło tylko 15 krótkofalowców, członków OT 27 PZK oraz ZHP. Akcja miała na celu przygotowania kolegów krótkofalowców do roli animatorów radiopelengacji, celem zainteresowania młodzieży i środowisk szkolnych krótkofalarstwem.

Kolejny polski satelita budowany przez sudentów poleci w kosmos

Z kraju i ze świataSpecjalnymi gośćmi 6. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS, która odbyła się 22 października 2016 r. w Ostrowie Wielkopolskim, byli przedstawiciele zespołu, który buduje kolejnego polskiego satelitę - PW-Sat2. Prezentacja Artura Łukasika - wicekoordynatora projektu oraz Kamila Sażyńskiego - lidera zespołu komunikacji, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, a możliwość bezpośredniej rozmowy z osobami, które budują satelity, była z pewnością niesłychanie inspirująca dla młodych ludzi uczestniczących w konferencji.

Satelita będzie atrakcją dla radioamatorów, którzy upodobali sobie nasłuchy i łączności satelitarne. W paśmie amatorskim 70 cm będzie można odbierać i dekodować wysyłane przez satelitę informacje. Głównym celem misji drugiego satelity zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego, podobnie jak w przypadku pierwszego PW-Sata, jest test innowacyjnej technologii deorbitacji, czyli sprowadzania satelitów z orbity. Zespół złożony z ponad 30 studentów z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął prace w 2013 roku, a wyniesienie satelity w kosmos planowane jest na koniec 2017 roku. Jest to satelita klasy CubeSat (2U).

Czytaj więcej na stronie klubu SP3POW.
Na konferencji ARISS, od lewej: Waldemar Sznajder (3Z6AEF) - prezes PZK, Artur Łukasik -wicekoordynator projektu PW-Sat2,
Kamil Sażyński (SQ5JRN) - lider zespołu komunikacji PW-Sat2. (fot. Michał Plewa)


Akademia OT-27

NewsyPodczas różnych spotkań krótkofalowców w naszym OT, przewijały się rozmowy na temat reaktywacji radioorientacji sportowej (ARDF) w naszych klubach. Popularne "łowy na lisa" mogą być ciekawą formą zainteresowania młodzieży i środowisk szkolnych krótkofalarstwem.
Wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom, zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie akademii OT27 organizowanej przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV oraz ZG LOK przy wsparciu Zarządu OT-27. Spotkanie odbędzie się w sobotę 18 marca 2017 r. na terenie Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu ul. Poznańska 201 - 203 o godzinie 11.00 i potrwa do godziny 16.00 (mapka: https://goo.gl/ma...KAe5mQnE2)
W ramach spotkania planujemy szkolenie teoretyczne i praktyczne. Podstawowe informacje na temat łowów na lisa w formie teoretycznej oraz zajecia terenowe przedstawią specjalnie zaproszeni Koledzy: Zbyszek SP2JNK i Mirek SQ2LKM.
W trakcie spotkania przewidziany jest poczęstunek.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia emailowo lub telefonicznie w terminie do 12.03.2015 godz. 19.oo. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Kontakt: lub 608829294.

Ferie z radiem w SP3POW

Krótkofalarstwo dla najmłodszychJuż po raz kolejny podczas zimowych ferii, w Ostrowskim Klubie Krótkofalowców SP3POW, odbywały się zajęcia na temat radioamatorstwa. W kilkudniowych warsztatach uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim oraz pobliskiego gimnazjum, a także ze szkoły podstawowej.
Celem tych spotkań było zapoznanie z podstawami radiokomunikacji oraz zaprezentowanie możliwości prowadzenia nasłuchów i dekodowania sygnałów radiowych. Więcej informacji na stronie klubu SP3POW.


Kondolencje dla Włodka SP3EWP

Silent KeyWłodku, przyjmij szczere kondolencje z powodu śmierci Twojej żony. Jesteśmy z Tobą w smutku...

Koledzy z klubu SP3PKA oraz OT-27 PZK
Wygenerowano w sekund: 0.15
398,040 unikalne wizyty