Brunon SP3FFJ - SK...

Silent Key

W dniu 8 maja 2017 r. przed południem, zmarł Nasz Kolega Brunon Musiał SP3FFJ.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 12 maja 2017 o godz. 13:30 na cmentarzu w Krotoszynie.

Brunon z Krotoszyna był członkiem PZK od roku 1970, to jest od momentu wstąpienia do Poznańskiego Klubu Krótkofalowców. Pod wpływem najlepszego przyjaciela Julka SP7FAA przystąpił do egzaminu w Łodzi w roku 1971. Po otrzymaniu licencji nadawcy i znaku wywoławczego SP3FFJ rozpoczął pracę na pasmach ultrakrótkofalowych. Pierwszą łączność nawiązał z Jurkiem SP9FG pracującym z Kasprowego Wierchu emisją AM.

Pasją Brunona było konstruowanie urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz systemów antenowych, Brunon był świetnym konstruktorem. Członek PK-UKF nr 90, w latach 1973-1977 był zaangażowany w prace klubu PZK SP3PFQ w Ostrowie Wlkp., następnie był współzałożycielem Klubu Krótkofalowców LOK w Krotoszynie.

W latach 1984-1985r Kolega SP3FFJ prowadził pierwsze w południowej Wielkopolsce łączności przez satelity w paśmie 70 cm, pracując wyłącznie na urządzeniach własnej konstrukcji. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zakupił pierwszy fabryczny TRX na KF i można go było usłyszeć na falach krótkich, ale jednocześnie był również aktywny na pasmach 2m i 6m. Pod koniec życia konstruował również rowery z napędem elektrycznym oraz konstruował baterie fotowoltaiczne.

W czasie swojej działalności radioamatorskiej pomagał młodszym kolegom w wykonywaniu urządzeń nadawczych i anten. Brunon w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bywał często na zjazdach i spotkaniach PK-UKF. Do najciekawszych konstrukcji SP3FFJ należał: 400 W wzmacniacz mocy na pasmo 432 MHz, transceiver na 144 MHz zbudowany w obudowie RBM1, czy słynna przeróbka Wehrmachtowskiego Torna EB z niemieckich lamp RV na tranzystory.
W roku 2013 SP3FFJ został wyróżniony Odznaką Honorową PZK nr 876.

Info: SP3GIL i SP3LD

Historia krótkofalarstwa - prośba o pomoc

CzłonkowieSzanowne Koleżanki i Koledzy! Aby wspólnymi siłami dojść do życiorysów krótkofalowców przedwojennych i powojennych ze stażem 50 lat, przygotowałem wykaz stacji z terenu obecnej Wielkopolski. Wykaz znajduje się w załączniku.
Jeżeli ktoś może pomóc, to uprzejmie proszę o:
- dokonanie ewentualnych korekt,
- uzupełnienie danych w szczególności tych OM, którzy wyprowadzili się z Wielkopolski,
- dopisanie "sk" przy zmarłych,
- dopisanie "QRT" przy tych kol. którzy zrezygnowali.
Wszelkie informacje proszę wysyłać na mój adres: sp3cug@wp.pl albo poniżej w komentarzach do newsa.
Link do dokumentu: klik

73 Ryszard SP3CUG

Zmiana znaku przemiennika kaliskiego.

SprzętInformuję, że od dnia 10.04.2017 przemiennik kaliski SR3M zmienił znak i obecny jego znamiennik to SR3K, pozostałe parametry bez zmian.

Wyprawa na Kanton Island T31T - wywiad

Z kraju i ze świataPod koniec zeszłego roku mieliśmy okazję usłyszeć m.in Leszka SP3DOI, Przemka SP7VC i głównego organizatora zabawy Dominika 3Z9DX pracujących pod znakiem T31T z Kanton Isl.
Krótki wywiad z Przemkiem SP7VC i garść ciekawostek na temat ekspedycji w linku - http://lodz.wybor...lakow.html

Info: Gregorz SP3RNZ

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne 2017

NewsyFilip Tomczyk uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim został zwycięzcą wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego. Ze swoim referatem "Wytyczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych" wyruszył na finał ogólnopolski do Grudziądza po - jak się okazało - czwarte miejsce!Filip jest nie tylko miłośnikiem astronomii. Zajmuje się tez radioamatorstwem, a swoją pasję realizuje w klubie SP3POW. Przed kilkoma tygodniami pomyślnie zdał egzamin na świadectwo w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Warto przypomnieć, że w przeszłości laureatami tego konkursu byli inni klubowicze z SP3POW: Dorota SQ3TGY i Błażej SQ3TGV, a ich prace konkursowe również były związane z radiokomunikacją w przestrzeni kosmicznej.

Do sukcesu Filipa niewątpliwie przyczynił się Kolega Marek SP3XBO, który umożliwił przeprowadzenie badań z wykorzystaniem jego stacji EME. Marku - serdecznie dziękujemy!

Więcej na stronie internetowej: SP3POW

Info: Magdalena Wojtasz

SP DX Contest 2017 już za kilka dni...

Zawody i dyplomyJuż niebawem, w dniach 1-2 kwietnia 2017 r. odbędą się tegoroczne zawody SP DX Contest. W związku z tym, że to nasze, polskie zawody, zachęcamy Koleżanki i Kolegów do licznego w nich udziału. Niech dodatkową motywacją będzie, że w zawodach jest prowadzone współzawodnictwo Oddziałów Terenowych PZK, a w ubiegłym roku nasz oddział zajął ósme miejsce!
Wynik oddziału jest uzależniony od ilości członków OT startujących w zawodach w stosunku do ogólnej liczby członków i od osiągniętych przez nich wyników.
Regulamin zawodów jest dostępny tutaj: klik

Zarząd OT-27 PZK

O radioorientacji sportowej w Akademii OT-27

NewsyW miniona sobotę, 18 marca 2017 r. na terenie Kampusu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu przy ul. Poznańskiej odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii OT-27. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, tym razem temat dotyczył radioorientacji sportowej, czyli popularnych "łowów na lisa". Zajęcia prowadzili zaproszeni Koledzy: Zbyszek SP2JNK i Mirek SQ2LKM.
W spotkaniu uczestniczyło tylko 15 krótkofalowców, członków OT 27 PZK oraz ZHP. Akcja miała na celu przygotowania kolegów krótkofalowców do roli animatorów radiopelengacji, celem zainteresowania młodzieży i środowisk szkolnych krótkofalarstwem.

Kolejny polski satelita budowany przez sudentów poleci w kosmos

Z kraju i ze świataSpecjalnymi gośćmi 6. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS, która odbyła się 22 października 2016 r. w Ostrowie Wielkopolskim, byli przedstawiciele zespołu, który buduje kolejnego polskiego satelitę - PW-Sat2. Prezentacja Artura Łukasika - wicekoordynatora projektu oraz Kamila Sażyńskiego - lidera zespołu komunikacji, spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, a możliwość bezpośredniej rozmowy z osobami, które budują satelity, była z pewnością niesłychanie inspirująca dla młodych ludzi uczestniczących w konferencji.

Satelita będzie atrakcją dla radioamatorów, którzy upodobali sobie nasłuchy i łączności satelitarne. W paśmie amatorskim 70 cm będzie można odbierać i dekodować wysyłane przez satelitę informacje. Głównym celem misji drugiego satelity zaprojektowanego przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego, podobnie jak w przypadku pierwszego PW-Sata, jest test innowacyjnej technologii deorbitacji, czyli sprowadzania satelitów z orbity. Zespół złożony z ponad 30 studentów z różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął prace w 2013 roku, a wyniesienie satelity w kosmos planowane jest na koniec 2017 roku. Jest to satelita klasy CubeSat (2U).

Czytaj więcej na stronie klubu SP3POW.
Na konferencji ARISS, od lewej: Waldemar Sznajder (3Z6AEF) - prezes PZK, Artur Łukasik -wicekoordynator projektu PW-Sat2,
Kamil Sażyński (SQ5JRN) - lider zespołu komunikacji PW-Sat2. (fot. Michał Plewa)


Wygenerowano w sekund: 0.07
371,894 unikalne wizyty