Wystawa radiostacji SP5WW

NewsyNa tegorocznym 6 Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez SP Old Timers Club wystawa transceiverów SP5WW (i modeli pochodnych). Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tylko przywieźć swój egzemplarz transceivera (lub jego element) w sobotę rano do godziny 11.00.

Na wystawie zostanie wybrana (poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji) najciekawsza konstrukcja SP5WW, za pierwsze miejsce w obu konkurencjach zostanie ufundowana nagroda, a za 3 pierwsze miejsca dyplomy pamiątkowe.


Organizację wystawy zapewnią członkowie SP OTC: SP3CSD i SP3LD, przy współpracy z SP9MRN.
Wszystkich posiadaczy SP5WW w dowolnej wersji serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wystawie.
Do spotkania w Burzeninie.

Zapraszamy - Grzegorz SP3CSD i Bogdan SP3LD

SP3NK - Silent Key

Silent KeyW dniu 22 czerwca 2017 r. zmarł nasz Kolega Kazimierz Drajer SP3NK , radioamator, krótkofalowiec, konstruktor UKF, długoletni działacz Ligi Obrony Kraju oraz Polskiego Związku Krótkofalowców OT-08. Wyróżniony Odznaką Honorową PZK. Członek SP OTC. Zawodowo był związany z łącznością UKF.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.06.2017 r. na Cmentarzu Miłostowo ul. Warszawska w Poznaniu o godzinie 10.00 .
Szczere wyrazy współczucia Rodzinie składają koledzy z PZK OT-08 i OT-27 oraz LOK Wielkopolska .

Info: SP3LD

Odznaczenia

Informacje PZKMiło mi poinformować, że Zarząd Główny PZK na posiedzeniu w dniu 13 maja br. podjął uchwałę o nadaniu Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców naszemu Koledze - Zdzisławowi SP3GIL.
Zdzisławie - przyjmij proszę nasze gratulacje. Z niecierpliwością czekamy na uroczystość wręczenia.

Brunon SP3FFJ - SK...

Silent Key

W dniu 8 maja 2017 r. przed południem, zmarł Nasz Kolega Brunon Musiał SP3FFJ.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 12 maja 2017 o godz. 13:30 na cmentarzu w Krotoszynie.

Brunon z Krotoszyna był członkiem PZK od roku 1970, to jest od momentu wstąpienia do Poznańskiego Klubu Krótkofalowców. Pod wpływem najlepszego przyjaciela Julka SP7FAA przystąpił do egzaminu w Łodzi w roku 1971. Po otrzymaniu licencji nadawcy i znaku wywoławczego SP3FFJ rozpoczął pracę na pasmach ultrakrótkofalowych. Pierwszą łączność nawiązał z Jurkiem SP9FG pracującym z Kasprowego Wierchu emisją AM.

Pasją Brunona było konstruowanie urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz systemów antenowych, Brunon był świetnym konstruktorem. Członek PK-UKF nr 90, w latach 1973-1977 był zaangażowany w prace klubu PZK SP3PFQ w Ostrowie Wlkp., następnie był współzałożycielem Klubu Krótkofalowców LOK w Krotoszynie.

W latach 1984-1985r Kolega SP3FFJ prowadził pierwsze w południowej Wielkopolsce łączności przez satelity w paśmie 70 cm, pracując wyłącznie na urządzeniach własnej konstrukcji. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zakupił pierwszy fabryczny TRX na KF i można go było usłyszeć na falach krótkich, ale jednocześnie był również aktywny na pasmach 2m i 6m. Pod koniec życia konstruował również rowery z napędem elektrycznym oraz konstruował baterie fotowoltaiczne.

W czasie swojej działalności radioamatorskiej pomagał młodszym kolegom w wykonywaniu urządzeń nadawczych i anten. Brunon w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bywał często na zjazdach i spotkaniach PK-UKF. Do najciekawszych konstrukcji SP3FFJ należał: 400 W wzmacniacz mocy na pasmo 432 MHz, transceiver na 144 MHz zbudowany w obudowie RBM1, czy słynna przeróbka Wehrmachtowskiego Torna EB z niemieckich lamp RV na tranzystory.
W roku 2013 SP3FFJ został wyróżniony Odznaką Honorową PZK nr 876.

Info: SP3GIL i SP3LD

Historia krótkofalarstwa - prośba o pomoc

CzłonkowieSzanowne Koleżanki i Koledzy! Aby wspólnymi siłami dojść do życiorysów krótkofalowców przedwojennych i powojennych ze stażem 50 lat, przygotowałem wykaz stacji z terenu obecnej Wielkopolski. Wykaz znajduje się w załączniku.
Jeżeli ktoś może pomóc, to uprzejmie proszę o:
- dokonanie ewentualnych korekt,
- uzupełnienie danych w szczególności tych OM, którzy wyprowadzili się z Wielkopolski,
- dopisanie "sk" przy zmarłych,
- dopisanie "QRT" przy tych kol. którzy zrezygnowali.
Wszelkie informacje proszę wysyłać na mój adres: sp3cug@wp.pl albo poniżej w komentarzach do newsa.
Link do dokumentu: klik

73 Ryszard SP3CUG

Zmiana znaku przemiennika kaliskiego.

SprzętInformuję, że od dnia 10.04.2017 przemiennik kaliski SR3M zmienił znak i obecny jego znamiennik to SR3K, pozostałe parametry bez zmian.

Wyprawa na Kanton Island T31T - wywiad

Z kraju i ze świataPod koniec zeszłego roku mieliśmy okazję usłyszeć m.in Leszka SP3DOI, Przemka SP7VC i głównego organizatora zabawy Dominika 3Z9DX pracujących pod znakiem T31T z Kanton Isl.
Krótki wywiad z Przemkiem SP7VC i garść ciekawostek na temat ekspedycji w linku - http://lodz.wybor...lakow.html

Info: Gregorz SP3RNZ

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne 2017

NewsyFilip Tomczyk uczeń Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim został zwycięzcą wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego. Ze swoim referatem "Wytyczanie parametrów orbitalnych ciała niebieskiego z użyciem odbicia fal radiowych" wyruszył na finał ogólnopolski do Grudziądza po - jak się okazało - czwarte miejsce!Filip jest nie tylko miłośnikiem astronomii. Zajmuje się tez radioamatorstwem, a swoją pasję realizuje w klubie SP3POW. Przed kilkoma tygodniami pomyślnie zdał egzamin na świadectwo w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Warto przypomnieć, że w przeszłości laureatami tego konkursu byli inni klubowicze z SP3POW: Dorota SQ3TGY i Błażej SQ3TGV, a ich prace konkursowe również były związane z radiokomunikacją w przestrzeni kosmicznej.

Do sukcesu Filipa niewątpliwie przyczynił się Kolega Marek SP3XBO, który umożliwił przeprowadzenie badań z wykorzystaniem jego stacji EME. Marku - serdecznie dziękujemy!

Więcej na stronie internetowej: SP3POW

Info: Magdalena Wojtasz
Wygenerowano w sekund: 0.12
378,079 unikalne wizyty