Stacja okolicznościowa 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Zawody i dyplomyW dniach 1 do 16 sierpnia 2020 roku będzie aktywna stacja okolicznościowa HF100BW klubu SP3POB Stowarzyszenia Krótkofalowców Ziemi Dobrzyckiej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora: https://www.qrz.com/db/SP3POB

Info: Dariusz SP3TYJ


Spotkanie w Czeszewie

CzłonkowieJarocińskie Stowarzyszenie Krótkofalowców organizuje w dniach 10 -13 lipca biwak członków i przyjaciół klubu SP3PJA, na który zapraszamy wszystkich chcących odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody i pogadać na tematy milsze niż codzienna rzeczywistość.

Na miejscu porządna wiata i niegasnące przez trzy dni ognisko. Zapewniamy sprzęt do gotowania. Dla tych, którzy chcą popracować na pasmie z SPFF-144 dostępny prąd i dużo miejsca na anteny.
My będziemy tam od piątku popołudnia do niedzieli.

Kontakt:
Janusz SP3IAS 606-438-968
Waldek SP3TYI 516-796-136

O falach radiowych i ich wykorzystaniu do prowadzenia łączności

Członkowie






Link, który pozwala dołączyć do spotkania na platformie Zoom (jeśli dwa razy odmówisz instalacji oprogramowania, to przyłączysz się do spotkania przez przeglądarkę:
https://zoom.us/j/93198420090?pwd=NW9VNWJpTkNCUi91a0NKWllFYVhuZz09
Numer identyfikacyjny spotkania: 931 9842 0090
Hasło: PZK

Info: Armand SP3QFE

Z krótkofalówką w kosmos.

Członkowie




Na piątek, 29 maja na godz. 20:00 zaplanowano kolejne szkolenie na odległość 27 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. "Z krótkofalówką w kosmos" to temat tego szkolenia, które poprowadzi Armand Budzianowski SP3QFE.
Celem tego szkolenia jest przypomnienie historii "wyniesienia" krótkofalarstwa w kosmos oraz związane z tym "blaski i cienie". Różnice pomiędzy Cubesat a Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz słów kilka o ARISS i Deep Space Gate w niedalekiej przyszłości.
Ponadto będą przedstawione informacje, które mają pomóc w zrozumieniu nie tylko technicznego, lecz również edukacyjnego podejścia do zaplanowanej łączności ARISS.
Wyobraźmy sobie jak mogło wyglądać życie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jakimi zdobyczami techniki posługiwano się w Polsce, a jakimi na świecie (ZSRR, USA). Zapomnijmy o tym, że mamy telefony komórkowe, Internet, nawigację satelitarną i komputery jakie obecnie znamy w każdym domu. Zapomnijmy o wszechobecnych mediach społecznościowych, listach elektronicznych, stronach internetowych, lecz miejmy świadomość chęci komunikacji międzyludzkiej, najlepiej szybkiej wymiany wiadomości.

Pozostawmy sobie w myślach, że istnieją: listy oraz kino, gazety, książki, a także nieliczne samochody, oraz telefony stacjonarne w instytucjach i u wysoko sytuowanych osób. W Polsce w mniejszych miejscowościach zaczyna pojawiać się prąd elektryczny z elektrowni (często wodnych). Paneli słonecznych i generatorów prądu z wiatru jeszcze nie ma.
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku dopiero zaczęto eksperymenty z barwieniem fotografii. Fotografie czarno-białe (sepia) choć dostępna to wykonywali je tylko nieliczni fotografowie, a zdjęcia były drogie i nie każdego było na to stać, a nie jak obecnie aparat jest w każdym smartfonie. Ksero też wówczas nie istniało. Wyobraź więc sobie życie szczególnie w okresie późno jesienno-zimowym, kiedy to trzeba było stosować lampy naftowe lub świece.
Dopiero w 1957 roku mamy pierwszy obiekt wyprodukowany rękoma ludzkich rąk na orbicie! Komunikacja satelity z ludźmi na Ziemi jest możliwa dzięki falom radiowym.

Poniżej jest link, który pozwala dołączyć do spotkania na platformie Zoom (jeśli dwa razy odmówisz instalacji oprogramowania, to przyłączysz się do spotkania przez przeglądarkę:
https://zoom.us/j/93198420090?pwd=NW9VNWJpTkNCUi91a0NKWllFYVhuZz09
W razie potrzeby podajemy też numer identyfikacyjny spotkania: 931 9842 0090
Tym razem hasło to: PZK

Info: Armand SP3QFE



Szkolenie na odległość w OT-27 PZK

Członkowie





W piątek, 22 maja na godz. 20:20 zaplanowane jest kolejne szkolenie na odległość 27 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. Zapraszamy na kolejne spotkania robocze z krótkofalowcami, nauczycielami i uczniami. Prelegentem będzie Tomasz Ciepielowski, SP5CCC.






Replika O-V-1

CzłonkowieW dniu 15. maja 2020 r. zakończone zostały prace nad budową repliki amatorskiego odbiornika krótkofalowego O-V-1, konstrukcji kaliskiego krótkofalowca - Konrada Hartmana, SP1MD . Ta przedwojenna konstrukcja została dokładnie opisana w miesięczniku " Krótkofalowiec Polski" nr 8 z 1939 r.
Budowa repliki odbiornika O-V-1 była możliwa dzięki wysiłkowi naszych Kolegów Stanisława Kasika SP3YM i Bogdana Szkudlarka SP3LD. Odbiornik zostanie pokazany na wystawie: " 90-lecia krótkofalarstwa polskiego", która jest zaplanowana na wrzesień br.






Info: Bogdan SP3LD


Szkolenie na odległość OT-27 PZK

CzłonkowieNa najbliższy piątek, 15 maja zaplanowano kolejne dwa spotkania w ramach szkolenia na odległość 27 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. Zapraszamy na kolejne spotkania robocze z krótkofalowcami, nauczycielami i uczniami. Prelegentem będzie Armand SP3QFE ? Mentor ARISS Europa.

Łączności ARISS są realizowane z wykorzystaniem sprzętu radioamatorskiego. W ramach przygotowań do jej zrealizowania, uczniowie powinni więc poznać zasady prowadzenia łączności radiowych. Taki też jest zresztą jeden z głównych celów programu ARISS ? zainteresowanie młodzieży krótkofalarstwem.

Pierwsze spotkanie, które rozpocznie się o godz. 20.00 ma na celu przekazanie podstawowych informacji o łącznościach krótkofalarskich oraz zrozumienie, że łączność radiowa to sposób przekazywania informacji. Jakie to będą informacje, zależy to tylko od operatora. Zostaną też przedstawione jakie są zalety i wady łączności radiowej jako sposobu przekazywania informacji.

Spotkanie drugie, zaplanowane na godz. 20.40, to dyskusja i propozycja zajęć krótkofalarskich z uczniami na zajęciach pozalekcyjnych. Wskazanie zalet prowadzenia przez uczniów łączności radiowych i połączenie ich z programem nauczania w szkole.
Przewidywany czas zakończenia ok. godz. 21.20

Link do spotkania:
Join Zoom Meeting https://zoom.us/j/93198420090?pwd=NW9VNWJpTkNCUi91a0NKWllFYVhuZz09
Meeting ID: 931 9842 0090
Password: PZK


Info: Armand SP3QFE


Zbigniew Ożóg SP3LYZ - Silent Key...

Silent KeyW dniu 13.05.2020r na cmentarzu w Przygodzicach koło Ostrowa Wielkopolskiego, pożegnaliśmy naszego kolegę Zbyszka SP3LYZ . Zbigniew był doświadczonym krótkofalowcem , wieloletnim członkiem Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Ligi Obrony Kraju, był przez wiele lat związany z naszym klubem SP3KQV. W ramach działań naszego klubu obok łączności stacji klubowej, prowadził również kursy nauki telegrafii. Zbyszek był zawsze życzliwy i uśmiechnięty, a jego spokój udzielał się innym.
Jego praca zawodowa w Kaliszu, podobnie jak hobby, była związana z łącznością radiową na falach krótkich. Po przejściu na emeryturę rzadko pojawiał się w Kaliszu, ostatnio pracował w eterze z Przygodzic, z rodzinnego domu, był aktywny na pasmach KF można go było odbierać zarówno na CW jak i na emisjach cyfrowych.

Cześć Jego pamięci!
Koledzy z Kaliskiego Klubu Krótkofalowców SP3KQV


Info: Bogdan SP3LD

Wygenerowano w sekund: 0.09
1,223,350 unikalne wizyty