Z krótkofalówką w kosmos.

Członkowie
Na piątek, 29 maja na godz. 20:00 zaplanowano kolejne szkolenie na odległość 27 Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców. "Z krótkofalówką w kosmos" to temat tego szkolenia, które poprowadzi Armand Budzianowski SP3QFE.
Celem tego szkolenia jest przypomnienie historii "wyniesienia" krótkofalarstwa w kosmos oraz związane z tym "blaski i cienie". Różnice pomiędzy Cubesat a Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz słów kilka o ARISS i Deep Space Gate w niedalekiej przyszłości.
Ponadto będą przedstawione informacje, które mają pomóc w zrozumieniu nie tylko technicznego, lecz również edukacyjnego podejścia do zaplanowanej łączności ARISS.
Wyobraźmy sobie jak mogło wyglądać życie w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jakimi zdobyczami techniki posługiwano się w Polsce, a jakimi na świecie (ZSRR, USA). Zapomnijmy o tym, że mamy telefony komórkowe, Internet, nawigację satelitarną i komputery jakie obecnie znamy w każdym domu. Zapomnijmy o wszechobecnych mediach społecznościowych, listach elektronicznych, stronach internetowych, lecz miejmy świadomość chęci komunikacji międzyludzkiej, najlepiej szybkiej wymiany wiadomości.

Pozostawmy sobie w myślach, że istnieją: listy oraz kino, gazety, książki, a także nieliczne samochody, oraz telefony stacjonarne w instytucjach i u wysoko sytuowanych osób. W Polsce w mniejszych miejscowościach zaczyna pojawiać się prąd elektryczny z elektrowni (często wodnych). Paneli słonecznych i generatorów prądu z wiatru jeszcze nie ma.
W drugiej połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku dopiero zaczęto eksperymenty z barwieniem fotografii. Fotografie czarno-białe (sepia) choć dostępna to wykonywali je tylko nieliczni fotografowie, a zdjęcia były drogie i nie każdego było na to stać, a nie jak obecnie aparat jest w każdym smartfonie. Ksero też wówczas nie istniało. Wyobraź więc sobie życie szczególnie w okresie późno jesienno-zimowym, kiedy to trzeba było stosować lampy naftowe lub świece.
Dopiero w 1957 roku mamy pierwszy obiekt wyprodukowany rękoma ludzkich rąk na orbicie! Komunikacja satelity z ludźmi na Ziemi jest możliwa dzięki falom radiowym.

Poniżej jest link, który pozwala dołączyć do spotkania na platformie Zoom (jeśli dwa razy odmówisz instalacji oprogramowania, to przyłączysz się do spotkania przez przeglądarkę:
https://zoom.us/j/93198420090?pwd=NW9VNWJpTkNCUi91a0NKWllFYVhuZz09
W razie potrzeby podajemy też numer identyfikacyjny spotkania: 931 9842 0090
Tym razem hasło to: PZK

Info: Armand SP3QFEKomentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.11
1,127,352 unikalne wizyty