Akcja Dyplomowa "Zniszczenie Kalisza 1914 r."

Zawody i dyplomyW związku z 105 rocznicą zburzenia miasta Kalisza przez Wojska Niemieckie w 1914 roku oraz 80 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV organizuje prace okolicznościową na pasmach amatorskich KF i UKF.
Wydawcą dyplomów jest Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV pod patronatem Urzędu Miasta Kalisza. W dniach od 14 sierpnia do 02 września 2019 roku będą pracowały stacje amatorskie z naszego miasta. Dla stacji SP za przeprowadzenie przynajmniej trzy łączności różnymi emisjami (AM, CW, SSB, EMISJE CYFROWE (oddzielnie RTTY,PSK,FT8 itd.) ) lub na różnych pasmach KF i UKF. Dla stacji poza SP przynajmniej również trzech łączności. Nie będą zaliczane łączności typu cross band i cross mode.
Stacja organizatora będzie pracować pod znakiem SN3P.

Kalisz_1914


Dyplomy do wydruku w formacie PDF będą dostępne na pod adresem: www.sp3kqv.kalisz.pl . Dla stacji SP oraz poza SP które przeprowadzą najwięcej łączności organizator przygotuje dodatkowe wyróżnienia .

W przededniu I wojny światowej Kalisz znajdował się w granicach Królestwa Polskiego, kilka kilometrów na wschód od granicy Cesarstwa Niemieckiego, i był stolicą guberni kaliskiej. 1 sierpnia 1914 Rzesza Niemiecka ogłosiła wojnę z Rosją. 2 sierpnia w godzinach porannych wojska rosyjskie stacjonujące w Kaliszu podpaliły magazyny wojskowe, dworzec kolejowy, a następnie opuściły miasto bez walki. W nocy z 2 na 3 sierpnia do Kalisza wkroczyła armia niemiecka , która zniszczyła bezbronne miasto mordując jego mieszkańców. Do 22 sierpnia 1914 r., legło w gruzach zabytkowe śródmieście, zburzone zostało także Przedmieście Wrocławskie. Łącznie w trakcie ostrzeliwania i podpalania miasta zniszczeniu uległo 426 budynków mieszkalnych, 9 zakładów przemysłowych i kilka budynków użyteczności publicznej, wśród których wymienić należy ratusz spalony 7 sierpnia i teatr podpalony 16 sierpnia. Pod koniec 1914 roku Kalisz liczył tylko 5000 mieszkańców, podczas gdy przed wojną ich liczba sięgała 70 tysięcy . Zniszczenie miasta stanowiło naruszenie IV Konwencji Haskiej z 1907 roku.
-pl.wikipedia.org/wiki/Zburzenie_Kalisza
-Krystyna Dobak-Splitt, Jerzy Aleksander Splitt, ''Kalisz poprzez wieki''

Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV
Bogdan SP3LD

Komentarze

7 #1 SP3JBI
dnia 04 sierpień 2019 20:00
Pamiętam pracę stacji okolicznościowej SP0PEJ z okazji 70 rocznicy zburzenia Kalisza, a tutaj już 105 rocznica. Ale ten czas leci....

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.09
920,798 unikalne wizyty