100 lat Młodej Parze!

Członkowie

Oficjalne wyniki zawodów "Puchar Wielkopolskiej Pyry"

Zawody i dyplomyOstateczne wyniki zawodów "Puchar Wielkopolskiej Pyry". W poszczególnych kategoriach najlepsi byli:

A - stacje pracujące z terenu Wielkopolski
1. SP3MEP
2. SN0OSB
3. SP3MKS

B - stacje pracujące na CW (indywidualne i klubowe)
1. SP1NQN
2. SP4W
3. SP9PSB

C - stacje pracujące na SSB (indywidualne i klubowe)
1. 3Z3AHK
2. SP4KHM
3. SP9IEK

D - stacje pracujące na CW i SSB (indywidualne i klubowe)
1. SP9H
2. SP2AYC
3. SP9A

E - SWL (indywidualne i klubowe)
1. SP7-003-24
2. SP4-208
3. SP9-3678-KA

G - PSK63
1. SP9WZO
2. SP4KHM
3. SP3POW

G - SWL PSK63
1. SP9-3678-KA

Kompletne wyniki I tury - CW i SSB: klik

Wyniki zawodów w części cyfrowej (II tura): klik

Komunikat Komisji Zawodów dostępny jest tutaj

Zgodnie z regulaminem, wśród stacji biorących udział w zawodach, które uzyskały więcej niż 15 QSO (zaliczonych) komisja rozlosuje nagrody rzeczowe.

UPDATE:
Wynik losowania nagród: klik.
Wysyłka pucharów, dyplomów i nagród nastąpi w najbliższych dniach.

Komisja zawodów

Wyniki SP DX Contest

Zawody i dyplomyOd pewnego czasu, są już dostępne wyniki tegorocznych zawodów SP DX Contest. Z wielką dumą pragnę poinformować, że nasz OT zajął 5. miejsce w klasyfikacji oddziałów terenowych PZK. Sukces jest wielki tym bardziej, że w zawodach uczestniczyły tylko 23 stacje indywidualne oraz 6 stacji klubowych z naszego oddziału (114 członków w dniu zawodów). W imieniu Zarządu bardzo dziękuję wszystkim operatorom biorącym udział w tych zawodach i gratuluję osiągniętych wyników.

Kilka naszych stacji może pochwalić się sporymi sukcesami:
SN3A - w kat. SO 40M PHONE - 1. miejsce
SP3UR - w kat. SO CW 80M - 2. miejsce
SP3FYX - w kat. SO TB MIXED - 3. miejsce
SP3KWA - w kat. MO AB MIXED - 4. miejsce

Gratulacje!

To tylko te najlepsze wyniki, które można znaleźć w tabelach. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.spdxcontest.pzk.org.pl oraz 195.82.180.77/log.sp/spdxc-ot-report.html gdzie znajdziecie wiele interesujących szczegółów.

Akcja Dyplomowa "Wojskowy Sprzęt Łączności"

Zawody i dyplomyAkcja jest lekcją historii o zapomnianym, dawnym sprzęcie łączności, zwłaszcza o pierwszych polskich, wojskowych radiostacjach okresu międzywojennego oraz oddaniem hołdu ich konstruktorom i żołnierzom, którzy z nich korzystali podczas II wojny światowej. Ze względu na decydujące znaczenie dla przebiegu tej wojny, czcimy też ogromny dorobek polskich kryptologów, stąd nawiązanie do maszyny szyfrującej "Enigma".
Wydawcą dyplomów jest SP OTC pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców przy współudziale Wydziału Łączności ZG LOK.
Akcja polega na nawiązaniu łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi w okresie od 01.09.2017 r. do 06.10.2017 r. (78 rocznicy wybuchu wojny do ostatniej bitwy Wojska Polskiego w 1939 r. pod Kockiem):
SN0NONE - (SP3KQV - Radiostacja N1- bitwa nad Bzurą )
SN0NTWO - (SP3LD - Radiostacja N2 - obrona Helu)
SN0RKD - (SP5WWL - Radiostacja RKD - obrona Warszawy)
SN0AP - (SP8ZBX - Radiostacja AP - bitwa pod Mokrą)
SN0BP - (SP2PMW - Radiostacja BP - obrona Westerplatte)
SN0OSB - (SP3KWA - Odbiornik OSB - obrona Wizny)
SN0ENI - (SP2PUT - maszyna szyfrująca ENIGMA - Pyry k. Warszawy, Bletchley Park)
Dyplomy wydawane są wyłącznie w wersji elektronicznej. Warunkiem uzyskania jest przeprowadzenie co najmniej 3 łączności z jedną z wyżej wymienionych stacji, różniących się pasmem lub emisją, na dowolnych pasmach KF na CW, SSB, AM lub DIGI. Nie będą zaliczane łączności typu cross band i cross mode. Łącznie w akcji można zdobyć 7 dyplomów.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres spotc@spotc.pzk.org.pl
Przyjmowanie zgłoszeń ostatecznie upływa po roku od zakończeniu akcji, w dniu 6 października 2018r.

Prezes SP OTC
Grzegorz Walichnowski
SP3CSD

Wystawa radiostacji SP5WW

NewsyNa tegorocznym 6 Zjeździe Technicznym Krótkofalowców SP w Burzeninie zostanie zorganizowana przez SP Old Timers Club wystawa transceiverów SP5WW (i modeli pochodnych). Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tylko przywieźć swój egzemplarz transceivera (lub jego element) w sobotę rano do godziny 11.00.

Na wystawie zostanie wybrana (poprzez głosowanie zwiedzających i specjalnie powołanej komisji) najciekawsza konstrukcja SP5WW, za pierwsze miejsce w obu konkurencjach zostanie ufundowana nagroda, a za 3 pierwsze miejsca dyplomy pamiątkowe.


Organizację wystawy zapewnią członkowie SP OTC: SP3CSD i SP3LD, przy współpracy z SP9MRN.
Wszystkich posiadaczy SP5WW w dowolnej wersji serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wystawie.
Do spotkania w Burzeninie.

Zapraszamy - Grzegorz SP3CSD i Bogdan SP3LD

SP3NK - Silent Key

Silent KeyW dniu 22 czerwca 2017 r. zmarł nasz Kolega Kazimierz Drajer SP3NK , radioamator, krótkofalowiec, konstruktor UKF, długoletni działacz Ligi Obrony Kraju oraz Polskiego Związku Krótkofalowców OT-08. Wyróżniony Odznaką Honorową PZK. Członek SP OTC. Zawodowo był związany z łącznością UKF.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27.06.2017 r. na Cmentarzu Miłostowo ul. Warszawska w Poznaniu o godzinie 10.00 .
Szczere wyrazy współczucia Rodzinie składają koledzy z PZK OT-08 i OT-27 oraz LOK Wielkopolska .

Info: SP3LD

Odznaczenia

Informacje PZKMiło mi poinformować, że Zarząd Główny PZK na posiedzeniu w dniu 13 maja br. podjął uchwałę o nadaniu Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Krótkofalowców naszemu Koledze - Zdzisławowi SP3GIL.
Zdzisławie - przyjmij proszę nasze gratulacje. Z niecierpliwością czekamy na uroczystość wręczenia.

Brunon SP3FFJ - SK...

Silent Key

W dniu 8 maja 2017 r. przed południem, zmarł Nasz Kolega Brunon Musiał SP3FFJ.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 12 maja 2017 o godz. 13:30 na cmentarzu w Krotoszynie.





Brunon z Krotoszyna był członkiem PZK od roku 1970, to jest od momentu wstąpienia do Poznańskiego Klubu Krótkofalowców. Pod wpływem najlepszego przyjaciela Julka SP7FAA przystąpił do egzaminu w Łodzi w roku 1971. Po otrzymaniu licencji nadawcy i znaku wywoławczego SP3FFJ rozpoczął pracę na pasmach ultrakrótkofalowych. Pierwszą łączność nawiązał z Jurkiem SP9FG pracującym z Kasprowego Wierchu emisją AM.

Pasją Brunona było konstruowanie urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz systemów antenowych, Brunon był świetnym konstruktorem. Członek PK-UKF nr 90, w latach 1973-1977 był zaangażowany w prace klubu PZK SP3PFQ w Ostrowie Wlkp., następnie był współzałożycielem Klubu Krótkofalowców LOK w Krotoszynie.

W latach 1984-1985r Kolega SP3FFJ prowadził pierwsze w południowej Wielkopolsce łączności przez satelity w paśmie 70 cm, pracując wyłącznie na urządzeniach własnej konstrukcji. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zakupił pierwszy fabryczny TRX na KF i można go było usłyszeć na falach krótkich, ale jednocześnie był również aktywny na pasmach 2m i 6m. Pod koniec życia konstruował również rowery z napędem elektrycznym oraz konstruował baterie fotowoltaiczne.

W czasie swojej działalności radioamatorskiej pomagał młodszym kolegom w wykonywaniu urządzeń nadawczych i anten. Brunon w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bywał często na zjazdach i spotkaniach PK-UKF. Do najciekawszych konstrukcji SP3FFJ należał: 400 W wzmacniacz mocy na pasmo 432 MHz, transceiver na 144 MHz zbudowany w obudowie RBM1, czy słynna przeróbka Wehrmachtowskiego Torna EB z niemieckich lamp RV na tranzystory.
W roku 2013 SP3FFJ został wyróżniony Odznaką Honorową PZK nr 876.

Info: SP3GIL i SP3LD
Wygenerowano w sekund: 0.10
1,244,203 unikalne wizyty