Ostatnie artykuły
Aktualnie online
· Gości online: 1
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 71
· Najnowszy użytkownik: SP3UCA
· Użytkowników online: 0
· Łącznie użytkowników: 71
· Najnowszy użytkownik: SP3UCA
Logowanie
Brunon SP3FFJ - SK...

W dniu 8 maja 2017 r. przed południem, zmarł Nasz Kolega Brunon Musiał SP3FFJ.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 12 maja 2017 o godz. 13:30 na cmentarzu w Krotoszynie.

Brunon z Krotoszyna był członkiem PZK od roku 1970, to jest od momentu wstąpienia do Poznańskiego Klubu Krótkofalowców. Pod wpływem najlepszego przyjaciela Julka SP7FAA przystąpił do egzaminu w Łodzi w roku 1971. Po otrzymaniu licencji nadawcy i znaku wywoławczego SP3FFJ rozpoczął pracę na pasmach ultrakrótkofalowych. Pierwszą łączność nawiązał z Jurkiem SP9FG pracującym z Kasprowego Wierchu emisją AM.
Pasją Brunona było konstruowanie urządzeń nadawczo-odbiorczych oraz systemów antenowych, Brunon był świetnym konstruktorem. Członek PK-UKF nr 90, w latach 1973-1977 był zaangażowany w prace klubu PZK SP3PFQ w Ostrowie Wlkp., następnie był współzałożycielem Klubu Krótkofalowców LOK w Krotoszynie.
W latach 1984-1985r Kolega SP3FFJ prowadził pierwsze w południowej Wielkopolsce łączności przez satelity w paśmie 70 cm, pracując wyłącznie na urządzeniach własnej konstrukcji. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych zakupił pierwszy fabryczny TRX na KF i można go było usłyszeć na falach krótkich, ale jednocześnie był również aktywny na pasmach 2m i 6m. Pod koniec życia konstruował również rowery z napędem elektrycznym oraz konstruował baterie fotowoltaiczne.
W czasie swojej działalności radioamatorskiej pomagał młodszym kolegom w wykonywaniu urządzeń nadawczych i anten. Brunon w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych bywał często na zjazdach i spotkaniach PK-UKF. Do najciekawszych konstrukcji SP3FFJ należał: 400 W wzmacniacz mocy na pasmo 432 MHz, transceiver na 144 MHz zbudowany w obudowie RBM1, czy słynna przeróbka Wehrmachtowskiego Torna EB z niemieckich lamp RV na tranzystory.
W roku 2013 SP3FFJ został wyróżniony Odznaką Honorową PZK nr 876.
Info: SP3GIL i SP3LD
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.