7. konferencja ARISS za nami

Z kraju i ze świataW dniu 14 października odbyła się 7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Już po raz czwarty miejscem spotkania był Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. ARISS czyli Amateur Radio on the International Space Station to międzynarodowa organizacja wolontariuszy zajmująca się umieszczaniem sprzętu radioamatorskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz organizowaniem szkolnych telekonferencji dla uczniów szkół, z wykorzystaniem tego sprzętu.
Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Starosty Ostrowskiego, a OT-27 PZK był partnerem organizacyjnym tego wydarzenia.dr Tomasz Suchodolski (SQ3KRO)w czasie wykładu nt. nawigacji satelitarnej.

W tegorocznej konferencji uczestniczyło około 90 uczniów, nauczycieli i krótkofalowców oraz innych osób zainteresowanych tematyką ARISS i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zaproszeni prelegenci zaprezentowali 15 prelekcji i prezentacji. Wśród nich obecni byli pracownicy naukowi z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz Centrum Badań Kosmicznych, a także mentor ARISS Europa. Podczas konferencji, Prezes PZK Kol. Waldek 3Z6AEF wręczył Złotą Odznakę Honorową PZK Kol. Zdzisławowi SP3GIL.W auli ZST zebrało się 90. uczestników z całego kraju.Kol. Zdzisław SP3GIL otrzymał z rąk Prezesa PZK Złotą Odznakę Honorową.


W dniu poprzedzającym konferencję, dla jej uczestników zorganizowano wycieczkę do Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Borówcu koło Kórnika.
Atrakcją tegorocznej konferencji było wysłanie krótkofalarskiego balonu stratosferycznego. Jego podróż była śledzona przez radioamatorów, na podstawie wysyłanej radiowo przez niego telemetrii. Balon osiągnął imponującą wysokość ponad 36 km. Podczas jednej z prezentacji można było się dowiedzieć, jak taką misję stratosferyczną zorganizować u siebie w szkole w celu przeprowadzenia eksperymentów uczniowskich w wyższych warstwach atmosfery.Przygotowanie do startu balonu stratosferycznego.

Jak się okazało, informacja o konferencji ARISS w Polsce dotarła nawet na stację kosmiczną. Włoski astronauta Paolo Nespoli połączył się ze stacją naziemną i przekazał pozdrowienia oraz kilka słów dla uczestników spotkania w Ostrowie Wielkopolskim. Połączenie odbyło się z wykorzystaniem amatorskiego sprzętu do przekazu telewizji cyfrowej (HamTV).


Astronauta ESA - Paolo Nespoli przemawia z pokładu ISS do uczestników konferencji.
Połączenie zrealizowano za pomocą sprzętu HamTV.


Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.08
921,157 unikalne wizyty